hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

07. 05. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPolícia porušuje zákon

kolektív Streetparty

V súvislosti so zasadaním PZ NATO boli podľa našich informácií na políciu nezákonne predvolaní v priebehu tohto týždňa najmenej štyria ľudia. V prípade dvoch z nich išlo o ľudí, ktorí organizujú demonštrácie, avšak ostatní boli predvolaní z dôvodov, ktoré polícia viac-menej odmieta zverejniť. Podľa doručeného oznámenia od polície boli povinní podať vysvetlenie podľa §17 zákona č. 171/1993 Z.z., pričom na predvolaní nebol udaný žiadny dôvod požadovaného vysvetlenia.

(29. 05. 2004)Linka na dnesProti prúdu (Nota bene)

Združenie, ktoré vydáva bezdomovecký časopis Nota bene. Organizácia, ktorá neláme palicu ani nad tými najponíženejšími ľudskými bytosťami a nie rečami, ale v praxi dokazuje, že každý jeden človek má svoju hodnotu.správa:::Shell naďalej škodí obyvateľom Nigérie

Amnesty International/Priatelia Zeme

vydané 10. 11. 2005 • prečítané 12518x
formát na tlačPred desiatimi rokmi bol v Nigérii popravený spisovateľ a aktivista Ken Saro-Wiwa a ďalší ôsmi ľudia, ktorí upozorňovali, že ťažba ropy firmou Shell v delte rieky Niger ničí život jej obyvateľom. Prípad výrazne poškodil meno tejto ropnej spoločnosti, ktorá bola podozrievaná z tichej podpory popráv nepohodlných osôb. Výročím udalosti, proti ktorej protestovali predstavitelia štátov, medzinárodné organizácie aj jednotlivci z celého sveta, je 10. november.


Od prípadu uplynulo desaťročie a porušovanie ľudských a environmentálnych práv v delte Nigeru pokračuje. Zo zariadení Shell opakovane dochádza k únikom ropy, pokračuje ilegálne spaľovanie plynu, ktorý sa uvoľní pri jej ťažbe a až 45% ziskov z ropy sa „stratí“ v dôsledku korupcie. „Medzinárodné ropné spoločnosti o týchto praktikách vedia. Namiesto toho, aby sa ich usilovali odstrániť, sa však snažia len vylepšovať imidž v bohatých krajinách napríklad prostredníctvom dobrovoľných kódexov správania sa, ktoré ich k ničom nezaväzujú,“ upozorňuje Roman Havlíček, ktorý sa v Priateľoch Zeme venuje aktivitám korporácií.

Po škandále s popravami zahájila Shell v roku 1996 rozsiahlu PR kampaň, v rámci ktorej sa prezentuje ako korporácia s citom pre ľudské práva, sociálnu zodpovednosť a udržateľný rozvoj. Na Slovensku napríklad v roku 2004 získala cenu Via Bona za projekt podpory mikropodnikania znevýhodnených žien.

Vo svojom kódexe Shell uvádza, že podporuje rozvoj komunít. „V delte Nigeru je však obyvateľstvo zbedačené a jeho život poznačuje neustále násilie. V oblasti nie je fungujúca elektrická sieť, rozvody pitnej vody, školy, zdravotnícka starostlivosť, pošty či policajné stanice. Vláda sa nesnaží vytvárať perspektívne pracovné príležitosti,“ konštatuje Ingrid Králová z Amnesty International.

Ropné spoločnosti sú často jediným poskytovateľom práce a sociálnych programov. Prístup k nim má len malá časť obyvateľstva a mnohé fungujú len formálne. Medzi obyvateľmi dochádza prehlbovaniu sociálnych rozdielov. Až 70% ľudí žije z menej ako jedného amerického dolára na deň, teda pod hranicou absolútnej chudoby.

Dlhotrvajúca sociálna nespravodlivosť a zbedačovanie komunít vyúsťujú do protestov, ale aj do útokov na majetok a zamestnancov ropných spoločností. Reakcie sú čoraz represívnejšie. Počas neprimeraných zásahov bezpečnostných jednotiek dochádza zraneniam a zabitiam neozbrojených civilistov. Armádne razie vyhladzujú celé komunity, nechávajú za sebou zbúrané domy, zhoreniská, ničia už aj tak nedostatočnú infraštruktúru. V oblasti operujú zločinecké gangy – na krádeže ropy najímajú miestnych mladých mužov, ktorí si tak denne môžu zarobiť 75 USD, čo sa rovná mesačnému platu policajta. V oblasti vzrástol nekontrolovaný obchod so zbraňami.

Novinári, vrátane zahraničných reportérov, a ochrancovia ľudských práv, ktorí sa o situácii snažia informovať verejnosť sú obťažovaní, bití, väznení a čelia vyhrážkam zabitím.

„Shell sa ani desať rokov od zabitia Kena Saro-Wiwu nepoučila. V západných krajinách síce pracuje na vylepšovaní svojho imidžu prostredníctvom podpory rôznych projektov, no tam, kde jej činnosť vážne poškodzuje životy ľudí, svoje správanie nemení. Je len ťažko pochopiteľné, že porota, ktorá rozhodovala o udelení ceny Via Bona, nevidela alebo nechcela vidieť širšie dopady činnosti firmy Shell,“ uzatvára Havlíček.

Kto bol Ken Saro-Wiwa?

Poprava spisovateľa a ľudskoprávneho aktivistu Kena Saro-Wiwu a ďalších ôsmych príslušníkov etnickej komunity Ogoni pred desiatimi rokmi šokovala svet. Popravení aktivisti viedli kampaň proti devastácii delty rieky Niger ropnými spoločnosťami. K ich zabitiu došlo 10. novembra 1995, v čase, keď bola Nigéria vojenskou diktatúrou. O poprave rozhodol tajný tribunál bez podložených obvinení a bez práva na odvolanie.

V roku 1990 sa Ken Saro-Wiwa začal aktívne usilovať o riešenie dopadov ťažby ropy v delte Nigeru. Inicioval vznik nenásilného hnutia za sociálnu a ekologickú spravodlivosť v nigérijskej oblasti Ogoni (Movement for the Survival of the Ogoni People – MSOP). Kritizoval vládu a ropné spoločnosti, ktoré obviňoval z vedenia ekologickej vojny proti obyvateľom z etnika Ogoni. Kampaň hnutia bola natoľko silná, že sa ropné spoločnosti v roku 1993 z územia Ogoni dočasne stiahli. To ho však napokon stálo život.

Ken Saro-Wiwa zohrával kľúčovú úlohu pri sformulovaní Ogoni Bill of Rights v roku 1990, listiny práv, ktorá žiadala politickú reprezentáciu, budovanie základnej infraštruktúry (vodovodov, vedenia elektriny), vytváranie pracovných príležitostí a vládnych projektov na zlepšenie situácie obyvateľov. Movement for the Survival of the Ogoni People žiadalo vládu a ropné spoločnosti, aby vyčistili životné prostredie a zabezpečili, že sa prestanú „strácať“ zisky z ropy.

„Ťažba ropy premenila oblasti Ogoni na pustatinu: pôda, pramene a zátoky riek sú úplne a sústavne znečisťované. Ovzdušie je otrávené jedmi a sadzami z horiacich plynov, ktoré už 33 rokov 24 hodín denne horia v blízkosti ľudských obydlí. Kyslý dážď a úniky ropy devastujú územie Ogoni.“

Shell tieto varovania a požiadavky ignorovala a vyhlásila, že je na vláde, aby riešila problémy ekonomickej zaostalosti. Od získania nezávislosti až do roku 1999 bola v Nigérii pri moci vojenská vláda, pre ktorú bolo typické zlé hospodárenie, korupcia, násilné prenasledovanie všetkých, ktorí žiadali ochranu svojich práv. Ropné spoločnosti počas tohto obdobia poznamenaného porušovaním ľudských a environmentálnych práv, napriek tomu v krajine rozvíjali svoju činnosť. V roku 1993 sa Nigéria dostala do politickej a ľudskoprávnej krízy. Víťaz volieb, Moshood Abiola bol uväznený spolu so stovkami politických väzňov, ochrancov ľudských práv a novinárov. V máji 1994 došlo k vražde štyroch vedúcich osobností ogonskej komunity. Vojenská vláda z nich obvinila podporovateľov hnutia, ktorého bol Ken Saro-Wiwa prezidentom. Po mnohých mesiacoch väznenia, mučenia a nespravodlivých súdoch, napriek celosvetovým protestom, boli Ken Saro-Wiwa a ôsmi ďalší členovia hnutia popravení.

V roku 1999 v Nigérii nastúpila civilná vláda. Za násilnosti spáchané počas vojenskej vlády nebol dodnes nikto odsúdený.Amnesty International (AI) je nezávislé medzinárodné hnutie, ktoré sa venuje ochrane ľudských práv. Víziou AI je svet, v ktorom majú všetci ľudia zaručené práva zhrnuté vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a ďalších dokumentoch. Organizácii bola v roku 1977 udelená Nobelova cena mieru.

Amnesty International
Beneditiho 5, 811 05 Bratislava
tel./fax: +421 48 4193324
http://www.amnesty.sk
amnesty@amnesty.sk


Priatelia Zeme sú celosvetovou federáciou environmentálnych organizácií. Členovia vo viac ako 70 krajinách sveta vedú kampane v oblastiach environmentálnych a sociálnych práv. Priatelia Zeme sú najväčšou sieťou environmentálnych organizácií na svete. Kritizujú súčasný model ekononickej globalizácie a navrhujú alternatívne trvalo udržateľné riešenia.

Priatelia Zeme
Ponická Huta 65, 976 33 Poniky
tel./fax: +421 48 4193324
http://www.priateliazeme.sk/cepa
cepa@priateliazeme.skVaše komentáre:

K tomuto článku sa doteraz ešte nikto nevyjadril.


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.