hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 10. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuS vlastnou kožou
na trh práce I.

Svetlana Žuchová

Vďaka programu Work and Travel sa práca v USA stala pre študentov módou. Nejeden si to vyskúšal na vlastnej koži, a keďže do Ameriky sa dnes v lete chodí ako kedysi k starej mame na Vlkolínec, nemá zmysel písať cestopisy a zážitky slovenského študenta v Spojených štátoch. Všetci už vedia, že „Američania sú obézni“, že „nikto nevie, kde je Slovensko“, že v USA sa chodí jedine autom, že obedy sa jedia z lunch boxov z bieleho polystyrénu a že káva je slabá a servíruje sa v papierových pohároch; že v New Yorku je veľa černochov, že pri kúpe alkoholu a cigariet či pri vstupe do baru sa treba preukázať občianskym preukazom, atď. atď. Nemám v úmysle potvrdzovať či vyvracať stereotypy, ktorá má Európan o Amerike. Chcem ponúknuť niekoľko voľných reflexií študenta, ktorý si pred ubytovňou Columbia University v NYC po registrácii účastníkov programu v skupinke Poliakov, Litovcov, Čechov, Írov a Slovákov zapáli svoju poslednú študentskú cigaretu, vyzlečie si svoju študentskú kožu a stane sa na štyri mesiace, nie náhle, ale postupne, robotníkom v podmienkach tohto presláveného tvrdého kapitalizmu.

(31. 07. 2003)Linka na dnesTransnational Institute

Jedna z hlavných „myšlienkových nádrží" :) hnutia za globalizáciu spravodlivosti. Medzi jeho členov patria filipínsky ekonóm Walden Bello, presadzujúci namiesto súčasnej podoby globalizácie „lokalizáciu", či Američanka Susan Georgeová, ktorá sa už roky zaoberá problémom nesplatiteľných dlhov Tretieho sveta a ktorá stála pri zrode organizácie ATTAC.Nanebovstúpenie Ronalda Reagana


Noam Chomsky

vydané 18. 06. 2004 • prečítané 10701x
formát na tlačV období svojej vlády nebol Reagan nijak zvlášť populárny. Gallup práve zverejnil údaje, ktoré porovnávajú jeho popularitu v úrade s inými úradujúcimi prezidentmi. Jeho priemerné hodnotenie z obdobia vlády je nižšie, než aké dosiahol Kennedy, Johnson, Bush st. a Clinton; vyššie, než aké dosiahol Nixon, Ford a Carter. To sú priemery z čias pôsobenia. V roku 1992 bol hneď za Nixonom ako najnepopulárnejší žijúci ex-prezident. Odvtedy sa rozbehla obrovská PR kampaň s cieľom spraviť z neho uctievanú, historickú postavu, takmer poloboha, a niet pochýb, že mala určitý dopad a spôsobila v poradiach posun. Nie na základe faktov, ale nesmierne efektívneho marketingu. Súčasné výjavy pripomínajú smrť Hirohita a sovietskych štátnikov. Jeden zo zvrhlejších okamihov v dejinách amerických médií. Úžasné lži, ešte aj od ľudí, ktorí veľmi dobre vedia, aká je pravda.


Reaganova éra predstavuje z hľadiska politického systému výrazný pokrok kapitalistickej demokracie. Americká vláda fungovala osem rokov prakticky bez najvyššieho šéfa. Toto je dôležitý fakt. Je dosť nefér pripisovať Ronaldovi Reaganovi ako osobe nejakú veľkú zodpovednosť za politiku, ktorá bola vykonávaná v jeho mene. Napriek pokusom vzdelaných tried dodať veciam požadovanú dôstojnosť, bolo verejným tajomstvom, že Reagan má len veľmi hmlistú predstavu o politike svojej administratívy, a že keď ho jeho štáb správne nenaprogramuje, pravidelne prichádza s výrokmi, ktorými by sa veľmi strápnil – keby ich niekto bral vážne. Otázka, ktorá dominovala vyšetrovanie škandálu Irán-Contras – vedel Reagan, alebo pamätal si, aká bola politika jeho vlády? – bola sotva myslená vážne. Predstierať opak bolo od začiatku súčasťou snahy zakryť pravdu. Verejnosť sa veľmi nezaujímala o odhalenia, že Reagan sa podieľal na ilegálnej pomoci Contras v čase, keď – ako neskôr vyhlásil pred Kongresom – o tom nič nevedel. Prezrádza to určitý stupeň realistického vnímania.

Reaganovou úlohou bolo usmievať sa, čítať príjemným hlasom z televíznej čítačky, utrúsiť pár vtipných poznámok a udržiavať obecenstvo v stave primeraného zmätku. Jeho jedinou kvalifikáciou pre úrad prezidenta bolo to, že vedel, ako hrať podľa scenára napísaného bohatými, ktorí za to dobre platili. To Reagan robil už celé roky.

Hral svoju rolu zdá sa k spokojnosti svojich chlebodarcov a páčila sa mu. Strávil podľa všetkého mnoho príjemných dní vychutnávaním pompéznosti a luxusu moci. Nie je v skutočnosti jeho vec, že jeho šéfovia zanechali za sebou hory zmrzačených mŕtvol na pohrebiskách eskadier smrti v Salvadore alebo státisíce bezdomovcov v uliciach. Herca nemožno viniť za slová, ktoré mu niekto iný vložil do úst. Keď hovoríme o politike Reaganovej administratívy, nemyslíme tým figúrku, ktorú si táto administratíva, taká zbehlá v marketingu, postavila do čela. Skonštruovanie symbolickej figúry pomocou PR priemyslu je príspevkom k riešeniu jedného z kritických problémov, s ktorým sa treba vyrovnať v každej spoločnosti, ktorá kombinuje koncentrovanú moc s formálnymi mechanizmami teoreticky umožňujúcimi verejnosti, aby sa zúčastnila na vláde nad svojimi vecami a tým predstavovala hrozbu pre výsady mocných.

Politické a spoločenské dejiny západných demokracií zaznamenávajú mnohoraké pokusy postarať sa o to, aby tieto formálne mechanizmy boli len naprázdno bežiacimi koliečkami. Cieľom je vylúčiť verejnosť, ktorá by sa mohla miešať do formovania politiky. V Spojených štátoch, kde je len málo politických organizácií, fungujúcich odborov, médií nezávislých od korporatívnych oligopolov či iných ľudových štruktúr, ktoré by mohli ľuďom ponúknuť zdroj informácií, umožnili vyjasniť si a rozvíjať svoje myšlienky, dostať ich politickej arény a pracovať na ich realizácii, sa tento cieľ z väčšej časti podarilo dosiahnuť. Dokiaľ každý jednotlivec sedí sám pred televíznou obrazovkou, formálna sloboda nepredstavuje pre výsady mocných žiadnu hrozbu.

Jedným z významných krokov, ktoré zabraňujú otravnej verejnosti v miešaní sa do vážnych záležitostí je, keď sa voľby zredukujú na výber symbolických figúr, ako je zástava, či anglická kráľovná – ktorá koniec koncov otvára parlamentné volebné obdobie prečítaním vládneho politického programu. Nikto sa pritom nepýta, či tomuto programu aj verí, alebo či mu vôbec rozumie. Ak sa z volieb stane otázka výberu kráľovnej na ďalšie štyri roky, potom sme ďaleko pokročili na ceste k vyriešeniu napätia nutne prítomného v slobodnej spoločnosti, v ktorej je však moc nad investíciami a ďalšími kritickými rozhodnutiami – teda aj nad politickými a ideologickými systémami – vysoko koncentrovaná v súkromných rukách.

Aby takéto opatrenia na potlačenie demokracie uspeli, musí správne fungovať indoktrinačný systém, musí vodcu ovenčiť majestátom a autoritou a vyrobiť ilúzie nutné na to, aby omámil verejnosť – alebo aspoň primerane zavádzať jej pozornosť. V modernom období sa táto úloha plní napríklad chválospevmi (alebo aj žalospevmi) nad ohromujúcou popularitou vznešenej postavy vyvolenej do prezidentských výšav. Od začiatku Reaganovho obdobia bolo pritom opakovane dokázané, že rozprávky o bezpríkladnej Reaganovej popularite, ktoré médiá stále znova šírili, sú podvodom. Reaganova popularita sa nikdy neodchýlila od normy, pohybovala sa medzi jednou a dvoma tretinami. Nikdy nedosiahla úroveň Kennedyho či Eisenhowera a z väčšej časti bola závislá – ako je bežné – na dojmoch o smerovaní ekonomiky. George Bush starší bol jedným z najnepopulárnejších prezidentských kandidátov, ktorý kedy usadol do prezidentského kresla, ak súdime podľa prieskumov z obdobia kampane. Napriek tomu ho po troch týždňoch od nastúpenia do úradu hodnotilo pozitívne 76 percent voličov, čo bolo vysoko nad najlepším hodnotením, aké kedy dosiahol Reagan. Fakt, že Reagan po skončení svojho pôsobenia tak rýchlo zapadol, by nemal prekvapiť nikoho, kto si uvedomoval rolu, ktorá mu bola prisúdená.Noam Chomsky je svetoznámy lingvista a svetoznámy kritik americkej zahraničnej politiky. Tento text bol zostavený z krátkeho článku na stránke Counterpunch a úryvku z Chomského knihy Deterring Democracy (Ako sa zastrašuje demokracia).Vaše komentáre:

JOEUR  (17.12.2005 01:32:51)     
CHomsky ma nesklamal
Noam CHomsky výborne okomentoval situáciu v "najmocnejšej " krajine sveta.Ozaj mocný je iba nadnárodný kapitál v rukách hrstky oligarchov.Tý nám hádžu pred oči všetko možné: od mizerných amerických hercov po slovenské realityshow.

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.