hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

28. 02. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDesatoro prikázaní ako návod na vzburu

Carl G. Estabrook

Konzervatívci obhajujú umiestnenie desiatich prikázaní v amerických vládnych budovách v Kentucky a v Texase s odôvodnením, že desatoro „bolo základom americkej právnej tradície“. Liberáli na druhej strane tvrdia, že toto umiestnenie je „zlučovaním náboženstva a štátu“, v protiklade k prvému dodatku ústavy. V skutočnosti sa obe strany mýlia: desatoro prikázaní je vo svojom historickom kontexte revolučným manifestom s poslaním zvrhnúť tradičnú autoritu a náboženstvo.

(01. 04. 2005)Linka na dnesRifondazione comunista

Je až bolestne neuveriteľné, že talianska Strana komunistickej obnovy a naša KSS patria do tej istej politickej „rodiny" - ale koniec koncov, aj ku kresťanstvu sa hlásia na jednej strane bosonohí latinskoamerickí kňazi žijúci v chudobe a s chudobou a na druhej strane zase fašistickí pohrobkovia Hlinkovej gardy... Partito rifondazione comunista skutočne nie je komunistickou stranou na ten štýl, na aký sme u nás zvyknutí. Je jednou z najdôležitejších predstaviteliek „tretej ľavice" (t. j. ani sociálnodemokratickej, ani starokomunistickej) - a možno-možno dokonca jednou z lastovičiek ľudskejšej budúcnosti... Uvidíme.USA mimovládnym organizáciám:

Držte hubu a krok!


Ivan Lesay

vydané 29. 09. 2003 • prečítané 11527x
formát na tlačBushova vláda sa pustila do ďalšej preventívnej vojny! Jej dejiskom nie je (zatiaľ) ani Irán, ani Severná Kórea, ani Sýria. Pred zahájením prípadného ďalšieho zahraničného dobrodružstva sa americkí jastrabi rozhodli vyničiť škodcov vo vlastnom dome. Domácou extrapoláciou „osi zla“ sa stali všetky mimovládne organizácie, ktoré si nedostatočne uvedomujú, „koho záujmy majú obhajovať“.


Fronty vojny proti mimovládnym organizáciám (MVO) sú v zásade dva. Na prvom sa mlčanie humanitárnych a náboženských organizácií kupuje finančnou podporou. Ak táto taktika zlyhá, na druhom fronte sa „koalícia neochotných“ MVO marginalizuje a kriminalizuje diskreditujúcimi vyhláseniami, že ich činnosť predstavuje „hrozbu pre demokraciu“.

Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj!

Prvé husle na „cukríkovom“ fronte hrá Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID). Jej šéf Andrew Natsios sa 21.mája nechal vo Washingtone počuť, že je hlboko sklamaný z činnosti humanitárnych a rozvojových MVO, ktoré pozabúdajú, že „majú byť predĺženou rukou americkej vlády“ a čosi ako jej PR agentúrami. Podľa siete humanitárnych MVO InterAction, ktorá mala na washingtonskej konferencii zastúpenie, bol pán Natsios „rozčúlený“, že hladujúce a choré afgánske a iracké deti si boli málo vedomé toho, že jedlo a vakcíny dostávajú s láskavou podporou Georgea W. Busha. Spravodlivo rozhorčený šéf USAID si dal samozrejme záležať na tom, aby neostalo iba pri slovách. Mimovládkam, ktoré neboli ochotné dostatočne jasne uvádzať ako zdroj pomoci americkú vládu alebo sa nebodaj priamo vyslovili proti americkej militaristickej politike, pohrozil zastavením dotácií. Neskorší vývoj išiel presne v tomto duchu – v súčasnosti USAID pri uzatváraní zmlúv o distribúcii rozvojovej pomoci uprednostňuje súkromné pred mimovládnymi inštitúciami. Navyše niektoré z MVO, ktoré získali kontrakt s USAID, boli upozornené, aby neposkytovali vyjadrenia médiám, s tým, že všetka komunikácia s médiami musí ísť cez Washington.

„Mimovládnosť“ organizácií sa tak stáva smiešnou nálepkou pre poslušné inštitúcie, od ktorých sa očakáva obdoba reklamnej kampane na prací prášok – ideálna americká humanitárna „MVO“ ticho doručí balíček pomoci s veľkou nálepkou „LEN PRE VÁS OD VAŠICH USA!“

NGO Watch – strážny pes americkej demokracie

„Mäkký“ front vojny s MVO (ako napr. spomínané škrtenie finančnej podpory v podaní USAID) nie je však, ako sme už spomenuli, jedinou podobou útoku. Medzinárodné organizácie, ktoré sú od cukríka americkej vládnej pomoci nezávislé, treba krotiť bičom.

Dňa 11.júna sa uskutočnila celodenná konferencia s názvom: „Mimovládne organizácie- rastúca sila nezvolenej hŕstky“. Jej organizátormi boli neokonzervatívny American Enterprise Institute (AEI) spolu s austrálskym pravicovým Institute of Public Affairs (IPA). Cieľom konferencie bolo spropagovať spustenie webstránky www.ngowatch.org. Dôvodom jej zriadenia bol údajný narastajúci politický vplyv tretieho sektora. Podľa stránky „treba vniesť do bujnejúceho sveta MVO viac svetla a zodpovednosti“, pretože „mimoriadny nárast MVO v liberálnych demokraciách má potenciál podkopať zvrchovanosť ústavných demokracií, rovnako ako výkonnosť dôveryhodných [bližšie nešpecifikované kritérium, pozn. autora] mimovládnych organizácií“. Celá táto bizarná iniciatíva nachádza svoje filozofické opodstatnenie v názore, že na organizovaní sa „nezvolených“ skupín občanov v snahe ovplyvňovať svoju vládu je niečo nekalé. Stránka nie je v podstate ničím iným, než čiernou listinou á la McCarthy, obsahujúcou zoznam a informácie o MVO, ktoré sa odvážili protirečiť Bushovej administratíve, alebo podporovať prijatie medzinárodných dohôd, ktoré Biely dom odmieta. Na listine sa ocitli organizácie ako Amnesty International, CARE, Oxfam, Priatelia Zeme a pod.. Účastníci konferencie síce spomenutým organizáciám priznali zásluhy za značný pokrok v oblasti ľudských práv, rozvoja a životného prostredia, zároveň ich ale obvinili z presadzovania „liberálnej“ agendy, ktorá na medzinárodnej úrovni ohrozuje americkú zvrchovanosť a kapitalistický systém voľného trhu. Obvinili ich z vedenia „biz-war“, teda z vojny proti biznisu, ktorý chcú z rôznych príčin regulovať napriek tomu, že samotné MVO nereguluje nikto a nič (myslené na rozdiel od vlád a korporácií). Na MVO sa od rečníckeho pultu sypala celá hŕba ďalších výčitiek – od spochybnenia ich legitimity (nikto ich nevolí) až po nezlučiteľnosť ich (multilaterálnych) aktivít a požiadaviek s americkými (unilaterálnymi) národnými záujmami.

Zarážajúcim faktom je, že práve v najdemokratickejšej krajine sveta a vo vzorovej liberálnej demokracii si ochrancovia „ústavnosti a zvrchovanosti“ akosi nepovšimli v politickej filozofii liberalizmu už storočia známy fakt, že občianska angažovanosť nie je prekážkou, ale podmienkou fungovania demokracie na báze občianskej spoločnosti a že pomáha kontrolovať a minimalizovať práve mocenské excesy predstaviteľov štátneho aparátu, ktoré sa títo predstavitelia nehanbia označiť za „národné záujmy“.

American Enterprise Institute alebo cap záhradníkom

Ako konferencia, tak spustenie webstránky by sa za normálnych okolností dali považovať za ďalšiu z mora aktivít vyvíjaných anglosaskou novou pravicou, posadnutou fabulovaním konšpiračných teórií o snahách ľavice (prípadne Európy) obmedzovať Spojené štáty a podriadiť ich globálnej vláde. Sila organizátorov konferencie (American Enterprise Institute a Federalist Society for Law and Public Policy Studies) je ale omnoho väčšia, než aby sme si mohli dovoliť mávnuť rukou. Viac než štyridsať vysokopostavených vládnych činiteľov bolo naverbovaných priamo z AEI, Federalistov alebo ich „fellows“- „odborných asistentov“. Za všetky spomeniem mená ako Lynne Cheney (viceprezidentova manželka), Jeane Kirkpatrick (bývalá veľvyslankyňa USA pri OSN) a Richard Perle (bývalý predseda Komisie pre obrannú politiku v Pentagone a vplyvný „iracký“ jastrab).

Na celej veci je komické, že vojnu proti MVO vedie AEI, ktorý tiež nie je ničím iným, ako mimovládnou organizáciou. Rozdiel je pravdepodobne ale v tom, že jej „dôveryhodnosť“ spočíva v jej provládnosti, „nezávislosť“ v tom, že ju financujú korporácie ako napr. Motorola, American Express alebo ExxonMobil a o „legitimite“ elitného think-tanku bez stopy masovej podpory (nieto ešte členstva) možno hovoriť iba v rovine vtipu. Nikto iný nevystihol skutočné poslanie a podstatu AEI lepšie, než samotný prezident Bush na februárovom obede s pracovníkmi Inštitútu: „V American Enterprise Institute pracujú najlepšie hlavy národa na niektorých z najväčších výziev národu. Odvádzate takú dobrú prácu, že si moja administratíva dvadsať z týchto mozgov vypožičala.“ Túto perlu ducha nechávam doznieť v pietnom tichu, záver nech si urobí každý sám...Ivan Lesay je absolventom politológie na Trnavskej univerzite a členom Združenia sociálnej sebaobrany (ZSS).

Vaše komentáre:

K tomuto článku sa doteraz ešte nikto nevyjadril.


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.