Koho má bolieť hlava?

Autor: Gabriela Rothmayerová (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 03. 03. 2006 (11310 × prečítané)
Kto sa po päťdesiatke zobudí a nič ho nebolí, je vlastne mŕtvy. Náš človek je šťastlivec, ráno sa zobudil. Len s takou maličkosťou: ukrutne ho bolí hlava. Asi to bude vysoký tlak. Alebo žeby chrípka? No čo ak je to iný parom? Na určenie diagnózy je lekár. Lenže náš človek má zdravotnú starostlivosť predplatenú vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, a tá sa s jeho ošetrujúcim lekárom nedohodla. Naťahujú sa, a ten, kto pri preťahovaní napnutým lanom padol na zadok, je náš človek: má u doktora cálovať. Čo na tom, že si svoju dávku od neho už vzala poisťovňa?

Potvrdenie o príspevku na ošetrenie nemá. Jeho doktor má vraj na dverách vyvesený cenník výkonov, lenže náš človek je práve nezamestnaný a dávku v nezamestnanosti má na korunu rozdelenú v mesačnom rozpočte. Kde uberie? Náš človek by rád uvažoval, či v tomto štáte ešte platí ústava, ktorá mu zaručuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť, ale hlava mu treští a má už trochu triašku. Je to akútny stav? To by posúdil až doktor, ktorý si rieši svoj spor s poisťovňou. Náš človek nevie, kto vyrieši jeho drobný spor. Takú hlúposť: štiepe mu v hlave, pokašliava, smrká, ba už ním riadne lomcuje zimnica.

Azda by mu mohli pomôcť politici. Ale tí, žiaľ, nestíhajú všímať si smiešne bolesti nášho človeka. Chystajú sa na voľby. Asi si vyberajú kostýmy, v ktorých sa budú fotiť na bilboardy. Alebo si píšu prejavy na tlačovky, kde budú jedni druhým nadávať a upodozrievať sa navzájom: jedni povedia, že za všetko môže zbabraná reforma, tí druhí im odpovedia, že sú populisti a nevedia iné, iba kritizovať. Nášho človeka však bolí skutočná hlava na skutočnom krku a on nemá peniaze, aby dvakrát platil za ošetrenie. Pomôže mu súčasný minister, ktorý zahadzuje novinárom mikrofóny a nemá rád malých, chudých a hlúpych? Alebo tí budúci ministri zdravotníctva, ktorí stoja kdesi v tieni? Či zdravotnícki odborári, bojujúci za svoje práva s bielymi stužkami na klope?

A možno ho zajtra ráno už nič bolieť nebude. Má už viac ako päťdesiat, a kto sa po päťdesiatke zobudí a nič ho nebolí...