Vytvára sa Mapa zmiznutých stromov

Autor: Iniciatíva Miazga (mailto:@), Téma: Zelení, Zdroj: Changenet, 21. septembra 2005
Vydané dňa 21. 09. 2005 (15901 × prečítané)
Nová ochranárska iniciatíva Miazga začala zbierať informácie o vyrúbaných a ohrozených stromoch v Bratislave, vďaka ktorým vytvorí Mapu zmiznutých stromov.

V Bratislave neustále miznú ďalšie a ďalšie stromy. Verejnosť sa často o nových miestach, na ktorých vypílili ďalšie porasty dozvedá prineskoro. "To najmenej, čo môže každý z nás pre záchranu bratislavského tieňa urobiť, je zaznamenať, či v jej a jeho okolí likvidujú stromy alebo či sa takýto zásah plánuje," uviedol jeden z iniciátorov tejto ochranárskej aktivity Viliam Tokár.

Na emailovu adresu viliamt@chello.sk môžu občania do 30. septembra posielať názvy ulíc alebo miest, kde vedia o vyrúbaných alebo zanedbaných stromoch. "Pomôžu tak vytvoriť mapu ohrozených miest, kde budú označené miesta „mŕtvych" stromov písmenom M a ohrozených stromov písmenom O," doplnil ešte Viliam Tokár. 5. októbra o 15. hodine sa podľa novo vzniknutej mapy uskutoční Sprievod bratislavskou púšťou.

Projekt Mapy zmiznutých stromov bude pokračovať aj ďalej – údaje bude iniciatíva Miazga pravidelne aktualizaovať a zverejňovať v internetovom denníku Changenet.

Iniciatíva dosiaľ zaznamenala „miznutie“ stromov pri PKO, na Šafárikovom námestí, na Nábreží armádneho generála L. Svobodu, na Bajkalskej ulici, v Sade Janka Kráľa či v Dúbravke na Klimkovičovej ulici.

Iniciatíva Miazga vznikla z neformálnej skupiny obyvateľov a obyvateliek Bratislavy, ktorí/é si zapálením sviečok 11. septembra pripomenula miesta, kde predtým stáli stromy. Keďže jednotlivé mestské časti pokračujú v „omladzovaní“ mestskej zelene a stromy vypiľujú naďalej, rozhodli sa, že vytvoria iniciatívu, ktorá povedie k vzniku verejnej mapy miznúcich stromov.

Cieľom iniciatívy Miazga je zapojiť do tohto smutného monitoringu bratislavskú verejnosť a zodpovedným vyslať signál, že mestskú zeleň treba chrániť a starať sa o ňu. Iniciatíva je otvorená každému – jednotlivcom aj združeniam.