Milujem vás, pani knihovníčka

Autor: Kurt Vonnegut (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: In These Times, 6. augusta 2004
Vydané dňa 20. 08. 2004 (11228 × prečítané)
Videl som, tak ako pravdepodobne väčšina z vás, Fahrenheit 9/11 Michaela Moora. Jeho názov je paródiou názvu veľkého sci-fi románu Raya Bradburyho, Fahrenheit 451. Táto teplota, 451° Fahrenheita, je mimochodom bodom, pri ktorom vzbĺkne papier, z ktorého sa knihy skladajú. Hrdinom Bradburyho románu je obecný zamestnanec, ktorého prácou je páliť knihy.

A keď už sme pri pálení kníh: chcel by som zablahoželať knihovníkom a knihovníčkam, ktorí, i keď nie sú známi svojou fyzickou silou, mocnými politickými známosťami či veľkým bohatstvom, ale predsa sa po celej tejto krajine statočne bránia antidemokratickým hulvátom, snažiacim sa odstrániť z ich políc určité knihy, a ktorí odmietli myšlienkovej polícii odhaliť mená osôb, čo si tie knihy požičali.

Amerika, ktorú milujem, teda stále existuje, čo aj nie v Bielom dome ani na Najvyššom súde ani v Senáte ani v Snemovni reprezentantov ani v médiách. Amerika, ktorú milujem, stále existuje za pultami našich verejných knižníc.

A pokračujúc v téme "knihy": Naše každodenné spravodajské zdroje, noviny a televízia, sú teraz natoľko zbabelé, natoľko si neplnia úlohu strážcov amerického obyvateľstva, natoľko bez informácií, že jedine v knihách sa môžeme dozvedieť, čo sa v skutočnosti deje. Spomeniem príklad: Rod Bushovcov, rod Saudov Craiga Ungera, vydaný okolo začiatku tohto ponižujúceho, hanebného, krvavého roka.

Ak ste si to náhodou nevšimli, v dôsledku nehanebne zmanipulovaných volieb na Floride, pri ktorých boli tisíce Afroameričanov bezdôvodne zbavených volebného práva, stojíme dnes pred svetom ako pyšní milovníci vojny s úškrnom na našich tvárach s mohutnými čeľusťami, s príšerne mocnými zbraňami a nulovou opozíciou.

Ak ste si to náhodou nevšimli, na celom svete sa nás teraz obávajú a nenávidia nás skoro tak, ako sa obávali a nenávideli nacistov.

Z dobrého dôvodu.

Ak ste si to náhodou nevšimli, naši nezvolení vodcovia zbavili milióny a milióny ľudských bytostí ich ľudskosti, len kvôli ich náboženstvu a rase. Zraňujeme ich a zabíjame a mučíme a väzníme, čo nám hrdlo ráči.

Ľahké ako facka.

Ak ste si to náhodou nevšimli, zbavujeme ľudskosti aj našich vlastných vojakov, nie kvôli ich náboženstvu či rase, ale pretože pochádzajú z nižších spoločenských tried.

Pošlite ich hocikam. Prikážte im robiť hocičo.

Ľahké ako facka.

Hlásia to aj v rádiu.

Takže som človekom bez vlasti, až na knihovníčky a chicagský časopis, v ktorom si ma čítate, In These Times.

Než sme zaútočili na Irak, majestátne New York Times garantovali, že tam sú zbrane hromadného ničenia.

Albert Einstein a Mark Twain ku koncu života zlomili nad ľudským plemenom palicu, hoci Twain ani len nevidel prvú svetovú vojnu. Teraz je vojna formou televíznej zábavy. A prvá svetová vojna bola zvlášť zábavná vďaka dvom americkým vynálezom, ostnatému drôtu a guľometu. Šrapnel vymyslel Angličan menom Shrapnel. Nechceli by ste aj vy, aby sa po vás niečo volalo?

Ako Einstein a Twain, odo mňa o poznanie významnejší, aj ja mám chuť zlomiť nad ľuďmi palicu. A ako niektorí z vás možno vedia, nie je to prvýkrát, čo kapitulujem pred neľútostnou vojnovou mašinériou.

Moje posledné slová? „Život je týranie, aké by som neprial žiadnemu zvieraťu, ani malej myške.“

Napalm vymysleli na Harvarde. Veritas!

Náš prezident je kresťan? No to bol aj Adolf Hitler.

Keď dnes psychopatické osoby, to značí osoby bez svedomia, bez pochopenia hanby či ľútosti, vzali všetky peniaze v pokladniciach našej vlády a korporácií a privlastnili si ich – čo už možno povedať našim mladým ľuďom?