Chceš sa stať vrahom? Pohoda!

Autor: Michal Polák (mailto:hejrup@hejrup.sk), Téma: Ostatné
Vydané dňa 12. 07. 2004 (21327 × prečítané)
Odpusťte troška prehnaný titulok. Nechcem urážať žiadneho jednotlivca v uniforme, ani podkopávať ničiu bojovú morálku. Ale nemôžem si pomôcť – pripadá mi niečo zvrátené na tom, keď sa z najznámejšieho slovenského hudobného festivalu stáva príležitosť, ako dodať armáde „cool“ imidž medzi mládežou.

Nie je nijaká náhoda, že festival Pohoda otvorí v piatok o 14:00 Hudba Ozbrojených síl SR. Pretože na plagátoch Pohody sa možno dočítať, že festival organizuje agentúra Pohoda – a ministerstvo obrany Slovenskej republiky. O niečo cudnejšie to priznáva aj webová stránka Pohody.

Rozumieme si, o čo tu ide? Festival, ktorý priláka tisíce mladých ľudí, a ktorý je akýmsi sviatkom čírej, voľnej zábavy – viď názov – je tohto roku zároveň príležitosťou pre propagáciu štátnej inštitúcie, ktorej účelom je za ideálnych okolností vycepovať z mladých mužov poslušné stroje na zabíjanie. Inštitúcie, ktorá je asi bytostným opakom voľnosti a zábavy. (A nič sa na tom nemení, ani ak v skutočnosti požiadala ministerstvo obrany o spoluprácu sama agentúra Pohoda a nie naopak).

Ešte celkom nedoznela ozvena výbuchov, ktorá roztrhala troch slovenských vojakov v Iraku. Ešte celkom nedozneli múdrosti z nedávneho Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave, na ktorom sa volalo po vyslaní ďalších vojakov do Afganistanu. Ale to nevadí, naopak. Práve preto treba pracovať na vytváraní dojmu, že vojna je „v pohode“, že byť vojakom znamená byť „in“, že vstúpiť do armády je vlastne „cool“. Lebo niekto predsa musí robiť kanónenfutr pre globálnu superveľmoc, keď priveľké množstvo amerických chlapcov a dievčat vracajúcich sa domov v cínových rakvách jej pomaly, ale isto znemožňuje posielať do nebezpečenstva vlastných vojakov.

Zaujímalo by ma celkom, ako je asi podpora Pohody v rozpočte ministerstva obrany vyúčtovaná. Neplatí náhodou v právnom štáte zásada, že štátne orgány môže robiť len to, čo im zákon priamo prikazuje? Neomieľajú náhodou liberálno-konzervatívne hlásne trúby, že štát by mal čo najväčšmi obmedzovať svoje funkcie a „nezasahovať človeku do života“? Som zvedavý, či Štefan Hríb, Ján Langoš, Ladislav Snopko, Radovan Kazda, či iní zapálení pravičiari spomenú túto svoju dogmu v diskusii, ktorú majú „Pod lampou“ podľa programu práve na Pohode viesť aj s majorom Pavlom Šmýkalom a generálmajorom Ľubomírom Bulíkom. A keď to nespravia oni, skutočne by stálo za to opýtať sa, ako chce štát takýto „presah“ armády do kultúrneho a navýsosť civilného života spoločnosti zdôvodniť.

Aj v Británii sa armáda snaží tváriť sa čo najviac „cool“. Práve vďaka tomu už existuje aj „antireklama“, ktorou si niekto veľmi trefne z podobných pokusov vystrelil – a ktorú by som rád na záver odcitoval:

„Vstúp do armády! Pocestuješ do vzdialených, exotických krajín, zoznámiš sa tam so úžasnými, zaujímavými ľuďmi – a potom ich zabiješ.“