Smútočný veniec pred Redutou

Autor: Pavol Fabian (mailto:@), Téma: NATO
Vydané dňa 07. 06. 2004 (12448 × prečítané)
Rokovania Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave sa uskutočnili v budove Reduty, ktorú pôvodne postavili v roku 1773 ako tereziánsku sýpku. Dnes tu sídli Slovenská filharmónia. Pôvodne sa tu skladovalo obilné zrno. Uplynulý víkend bola Reduta strážená lepšie ako Fort Knox, kde sú uložené americké zlaté rezervy či už vo forme zlatých tehál či zŕn. Prísne stráženie Reduty veľké opodstatnenie nemalo. Zlatých zŕn tam nebolo a novinári len ťažko medzi účastníkmi lovili zrnká pravdy. Také sa tam tiež nenachádzali. Ťažko totiž hovoriť o pravde, keď na summite sa rieši okrem iného otázka použitia sily NATO na riešenie konfliktov. Takých konfliktov, ktorých riešenie bolo prinajmenej diskutabilné (Juhoslávia), či bolo priamym porušením medzinárodného práva (Irak).

Summit NATO na viacero dní vylúčil z kultúrneho života koncertnú sieň Slovenskej filharmónie. Opäť raz sa tak potvrdilo to staré latinské a novšie krylovské: Inter arma silent Musae.

Aby sme zostali pri obilninárskom podobenstve – v Redute sa mlátila prázdna ba i potuchnutá slama a tých pár vymlátených zŕn nasypali slovenskému konzumentovi výdatne kŕmenému jednostrannou masmediálnou propagandou „objektívne" vysvetľujúcou príčiny a následky vojen v Juhoslávii, Afganistane a Iraku!

Organizátori si asi uvedomovali, že mlátenie prázdnej slamy môže kohosi nahnevať. Zaangažovali tisíce policajtov prichystaných mlátiť nielen slamu, ale aj živý materiál. Odhadované náklady bezpečnostných opatrení sa pohybujú medzi 17 – 47 mil. Sk. Za zbytočné šikanovanie a zastrašovanie občanov, obmedzovanie dopravy a zbytočné náklady na pompéznu prehliadku policajnej techniky by mal niekto niesť zodpovednosť! Ako pracovala SIS, keď očakávala desaťtisícové davy demonštrantov? K blízkosti Reduty sa nakoniec dostalo iba zopár demonštrantov, ktorí vniesli bez akýchkoľvek problémov a kontroly do najtesnejšej blízkosti Reduty v najstráženejšej zóne smútočný veniec venovaný obetiam NATO. Demonštranti boli mierumilovní. No keby bol niekto iný chcel, bol by mohol v podobnom venci ukryť minimálne 20 kíl trhaviny. Načo teda vlastne boli drahé a nevídane prísne bezpečnostné opatrenia?