Podpaľačský útok neonacistov na kanceláriu Ľudí proti rasizmu je prejavom strachu

Autor: Ľudia proti rasizmu (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: Changenet, 7. mája 2004
Vydané dňa 13. 05. 2004 (11983 × prečítané)
Kancelária Ľudí proti rasizmu bola v noci 7. mája napadnutá hodením fľaše s benzínom. Tento útok nesie všetky znaky teroristických nacistických útokov, ktorých cieľom je bojovať za ideály bielej rasy a proti odporcom neonacizmu.

Útok zničil vybavenie kancelárie, kopírovací stroj, počítače, telefóny. Redaktorka dvojtýždenníka Tolerancia, ktorá sa nachádzala v kancelárii, bola ohrozená na živote. Vďaka jej prítomnosti v priestoroch kancelárie sa privolaným požiarnikom podarilo zabrániť vyhoreniu celej administratívnej budovy, v ktorej žijú aj rodiny s deťmi. Hlavná časť kancelárie Ľudí proti rasizmu ostala neporušená, rovnako ako aj dôležité data a informácie organizácie.

Za organizáciu poskytuje vyjadrenie k udalosti jej predseda Mgr. Daniel Milo: "Útok neonacistov chápeme jednoznačne ako prejav strachu. Vďaka niekoľkoročným aktivitám Ľudí proti rasizmu v spolupráci s Policajným zborom SR sa neonacistické hnutie dostalo do defenzívy, mnoho aktívnych členov je vo väzbe a skoro úplne sa zastavil prírastok nových členov.

Neonacisti majú roztrhané distribučné kanály, informačné siete, nemôžu organizovať väčšie akcie. Preto sa zostávajúci členovia snažia pomôcť si útokom na našu organizáciu, dúfajúc, že takto sa im podarí zmeniť úpadok neonacistického boomu na Slovensku. Ich strach však nie je naším strachom. Ľudia proti rasizmu budú naďalej vyvíjať svoju činnosť a po tomto útoku naopak - ešte zvýšime v spolupráci s rezortom vnútra aktivity zamerané na elimináciu protizákonnej činnosti extrémistov na Slovensku."

Polícia útok vyšetruje a pátra po neznámych páchateľoch. Okamžite boli tiež vykonané opatrenia, ktoré zabraňujú podobným útokom v budúcnosti.

Ľudia proti rasizmu vznikli v roku 1997, sú najväčšou organizáciou zameranou na aktívny monitoring a boj proti neonacizmu. Od roku 2003 sú slovenským zástupcom National Focal Point of European Monitoring Centre of Racism and Xenophobia.