hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 09. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuJe aj rodovo spravodlivá Európa možná?

Ľuba Kobová

Európske sociálne fóra, niekoľkodňové stretnutia najrôznejších aktivistiek a aktivistov, sú od roku 2002, kedy sa vo Florencii uskutočnilo prvé z nich, dôležitým miestom výmeny názorov, deľby skúseností, plánovania stratégií a predstavovania vízií pre globalizované hnutie odporu proti útlaku ľudí na celom svete. V januári 2002 vznikol na Svetovom sociálnom fóre v Porto Alegre nápad organizovať možno logisticky menej náročnejšie kontinentálne fóra, medzi nimi aj ESF, ktoré by boli prístupné viacerým aktivistkám a aktivistom. Ak mali byť sociálne fóra skutočne miestom vytvárania nových spojenectiev medzi aktérkami a aktérmi toho, čo možno veľmi zovšeobecňujúco a nepresne nazvať alterglobalistické hnutie, bolo nevyhnutné zmenšiť aj geografické vzdialenosti medzi nimi. Jednoducho: aby boli sociálne fóra laboratóriom či inkubátorom novej teórie a praxe, je potrebné, aby sa ich zúčastňovali nie vybraní reprezentanti a reprezentantky mimovládnych organizácií aj neformálnych skupín, ale tie a tí, ktorí sú aktívni v živote svojich komunít, alebo ktoré a ktorí vyjednávajú podobu vzťahov medzi oficiálnymi politikami štátu a ich subjektmi.

(10. 04. 2006)Linka na dnesVysokoškoláci.sk

Stránka slovenského študentského hnutia. Informácie o pokusoch ministra Martina Fronca deformovať slovenské školstvo, argumenty proti zavedeniu školného, články z tlače, diskusia o pripravovaných akciách atď. Vrelo odporúčané.


Komentáre
k článku: Ako som bol „zobratý na vedomie“
(zo dňa 21.03.2006, autor článku: Leo Singer)

Komentár zo dňa: 02.04.2006 20:28:51
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: Alhambra v Pertžalke
Mimochodom, využitie Chorvátskeho ramena ako oddychovej zóny pre obyvateľov Petržalky - je to skvelý nápad a bol to nápad ešte spred roku 1989, ale nevyužitý, pretože prišli radosti a strasti trhovej ekonomiky a sám Havel prehlásil, že tu v Petržalke ľudia aj tak žijú v králikárňach, tak čo.

Tak ako je dnes ohrozená oddychová zóna Sadu Janka Krála, s Chorvátskym ramenom sa asi už ani ako s oddychovou zónou neráta.
A pritom pri klimatických zmenách, ktoré prežívame, teda horúce letá a dlhé zimy, by pre obyvateľov Petržalky mohlo byť na Chorvátskom ramene vybudované dielo pre oddych tak ako slávna Alhambra v španielskom meste Granada - množstvo zákutí s vodnou hladinou, tečúce pramienky vody a fontánky, všade množstvo stromov a rôznych prístreškov pre úkryt pred slnkom, v zime zas ideálne plochy pre korčuliarov a prechádzkové chodníčky bez vplyvu mrazivého vetra.

Oplatí sa kvôli tomu bojovať. Kedysi, ešte za socializmu, tu boli nejaké zámery, ale to by dnes nebolo "lukratívne" finančne a napríklad čs.firma Sigma, ktorá mala komodite vodné čerpadlá a rôzne zariadenia pre rozvod vody, by bola ideálnym investorom. Ale dnes? Našiel by sa sponzorský podnik z oblasti čerpadiel a vodohospodárskych stavieb, ktorý by si z projektu urobil referenčnú reklamu?

Reakcia na komentár
"Alhambra v Pertžalke"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.