hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

06. 08. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuVláda strany peňazí:
USA a Slovensko

hej rup!

Pred nejakým časom sa na týchto stránkach objavilo varovanie pred novým volebným zákonom, ktorý pripravila slovenská vláda. Je to zákon šitý na mieru bohatým, tým, ktorí majú dosť peňazí, aby si mohli dovoliť financovať zo svojich príjmov jednu i viacero politických strán. Zavádza totiž takzvanú volebnú kauciu vo výške 500 000 korún (pôvodne to mali byť až dva milióny), spoplatňuje volebnú kampaň vo verejnoprávnych médiách, umožňuje viesť ju aj v médiách súkromných, a ako zlatý klinec – odstraňuje limit na volebné výdavky. Inými slovami, bez ohľadu na to, akí poctiví a úprimní sú politici na začiatku svojej kariéry, tento zákon ich vyslovene tlačí k tomu, aby sa prepožičali mocným kapitálovým skupinám – pretože ak to nespravia sami, určite to spravia ich konkurenti; a kto bude v súboji asi úspešnejší, tí bez peňazí, alebo tí s nimi?

(03. 02. 2004)Linka na dnesNew Left Review

Hlboko vážená „vlajková loď západnej intelektuálnej ľavice", kritická tak k vlažnej sociálnej demokracii, ako k „reálnemu socializmu" (pri zrode NLR stáli bývalí členovia komunistickej strany, ktorí ju opustili na protest proti sovietskemu zásahu v Maďarsku v r. 1956). NLR sa zaoberal a zaoberá najrôznejšími témami, od Frankfurtskej školy cez čínsku kultúrnu revolúciu až po východeurópskych ľavicových disidentov, či dnes antikapitalistické hnutie.


Komentáre
k článku: Alternativy neoliberalismu
(zo dňa 08.02.2006, autor článku: David Harvey)

Komentár zo dňa: 08.02.2006 20:40:58
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: Aplikácia na Slovensko
Výborne, to je "zásah do čierneho"! Táto téma presne konvenuje slovenskej spoločensko-politickej situácii, keď boli reformné kroky prvej i druhej Dzurindovej vlády opozíciou označené ako ultraliberálne a neoliberálne a naopak, Drurindovi "reformátori" viď Mikloš, Zajac, Kaník a spol. unisono vyzývali politických oponentov, že nech predložia alternatívy, vedomí si toho, že ALTERNATíVA presne v zmysle tohoto príspevku by znamenala popretie práve "úspešne" vybudovaného kapitalizmu na Slovensku a posun k smerovaniu do nekapitalistického vývoja.

Toto vedomie ideologickej nadradenosti a pyšnej samoľúbosti priviedlo slovenských neoliberálnych reformátorov tam, kde dnes sú - k permanentnej politickej kríze, dokonca k súboju ideológií ( štiepenie liberálov, odpor konzervativcov, dokonca najnovší odchod kresťanských demokratov z ideologických dôvodov z vlády).
Kde na to slovenskí neoliberáli brali odvahu? Aj tu je odpoveď v príspevku:
"Vůdcové USA šíří po celém světě - se značnou podporou domácí veřejnosti - představu, že americké neoliberální hodnoty jsou univerzální, svrchované, a že pro ně stojí za to zemřít." Slovenské neoliberáli našli svoj veľký vzor ako kedysi Gottwaldovci, takisto mimo európskeho kultúrno-historického priestoru.

Osobne poznamenávam, že som skôr očakával pád vlády SR kvôli ideologickému postoju neoliberálov, ak by sa im do reforiem niekto miešal, ale ako to vyzerá, moc chutí všetkým, aj keď sa im už rozsypala strana, aj keď už pominul dôvod byť vo vláde ako nestranník, moc má svoje čaro a naši neoliberáli ešte stále nie sú dostatočne ortodoxní.


Reakcia na komentár
"Aplikácia na Slovensko"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.