hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

06. 08. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuVýzva „sociálního“ v sociální demokracii

Erik Olin Wright

Oba pojmy, sociální demokracie a socialismus, obsahují slovo „sociální“. Obecně se toto slovo chápe a používá „volně“, ne vždy je také správně, adekvátně definováno. Nabízí program zaměřený přednostně na široký blahobyt společnosti, ne na zájmy konkrétních elit. Někdy, zejména v radikálnějších versích socialistické diskuse, je „společenské vlastnictví“ vnímáno v kontrastu k „vlastnictví soukromému“. V praxi se obecně zredukuje na vlastnictví státní a sám pojem „sociální“ poskytuje málo analytického pro vypracování politického programu.

(27. 05. 2005)Linka na dnesZ Magazine

Časopis, ktorý je na americkej ľavici pojmom. Spoluvydáva ho Michael Albert, niekdajší študent Noama Chomského a sám dôležitý ľavicový teoretik, ktorý sa ako jeden z mála zaoberá problémom „čo nechceme, to vieme - ale vieme, čo chceme?" ZMag prináša napr. vysokokvalitné analýzy zahraničnej politiky USA či médií. Keďže je spriaznený s dnes už obrovskou internetovou komunitou ZNet, mnohé články z neho nájdete práve na tejto stránke.


Komentáre
k článku: Folk ľuďom a ľudovky folku
(zo dňa 25.10.2005, autor článku: Joseph Grim Feinberg)

Komentár zo dňa: 01.11.2005 20:03:04
Autor: alino cisar (invencia@atlas.sk)
Titulok: Ideme po stopách predkov
V osemdesiatich rokoch v Martine organizovali mladí ľudia Folkfórum. Spievalo sa tam odušu, chodil tam pravidelne Karel Plíhal, obohatil nás Slnovrat, nezabudnuteľné vystúpenia tam mal Juro Bindzár, Sklo a desiatky ďalších. Ba objavili sa speváci aj z východu, z Ruska. V tom čase sa uchytili na folkovej scéne mnohí noví národní umelci. Nie, nedostali ten titul, ale boli to národniari - mladí ľudia oddaní svojej krajine. Vyrástli tu, témy si brali z tejto zeme, z jej stromov, slnka, vody, zvierat a najmä ľudí. Tuším to bolo rok pred Novembrom... Sklo spievalo pieseň Vy páni zemani, my sme vaši poddaní - a diváci sa postavili a spievali so Sklom! Vždy keď si spomeniem na tie valašky, ktoré sme držali v hrsti, verím v ľud tejto malej krajiny... Asi to bude tá viera v lepšie časy, v krásno, ktoré naše pramatere vkladajú do našich kočíkov.
Do Hrušova sa na Hontiansku parádu každoročne prihrnie desaťnásobne viac ľudí ako je obyvateľov obce. Tohtoročný regionálny festival Honťanov bol opäť čistučký, všetko voňalo, alebo aspoň zaváňalo ľudovou tvorbou, šikovnosťou, elánom a krásou. Neveríte? Hľadajte. Tak ako ten mladý Američan. Zastavte sa u múdrych tetiek v podhorských chalupách, či domoch. Skúste chvíľu počúvať a potom napíšete nie referát, článok, ale možno pesničku alebo báseň. Lebo verte tomuto: naše pramene ešte nevyschli. Viem to, pretože mnohí z nás z nich pijú. A som rád, keď sa pri studničke pozriem okolo seba. a vidím veľa mladých tvárí... To je to bohatstvo, ktoré sa nedá kupovať. A myslí si, že je to to čo by malo dostať širší priestor vo výchove, v kluboch, domoch mládeže...

Reakcia na komentár
"Ideme po stopách predkov"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.