hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

20. 01. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPřímá demokracie pro Českou republiku

Hnutí za přímou demokracii

Hnutí za přímou demokracii si vám dovoluje oznámit, že právě vydalo publikaci Přímá demokracie pro Českou republiku (Brno, HzPD a nakl. L. Marek, 2004, 56 stran, 50 Kč). Autoři vyvracejí u nás rozšířenou představu, že přímá demokracie znamená požadavek, aby všichni rozhodovali o všem. Stejně tak polemizují s tezí, že řízení státu je věci vysoce kvalifikovaných odborníků, do něhož občané nemohou zasahovat.

(21. 05. 2004)Linka na dnesPriatelia Zeme - CEPA

Zo slovenských MVO asi najnadupanejší odporcovia dnešnej podoby globalizácie i domácej „transformácie". Rozbory CEPA týkajúce sa zahraničných investícií u nás, privatizácie vodární či dopadu činnosti MMF a Svetovej banky nemajú chybu ani konkurenciu. Čítajte, šírte a podporujte.


Komentáre
k článku: Folk ľuďom a ľudovky folku
(zo dňa 25.10.2005, autor článku: Joseph Grim Feinberg)

Komentár zo dňa: 01.11.2005 20:03:04
Autor: alino cisar (invencia@atlas.sk)
Titulok: Ideme po stopách predkov
V osemdesiatich rokoch v Martine organizovali mladí ľudia Folkfórum. Spievalo sa tam odušu, chodil tam pravidelne Karel Plíhal, obohatil nás Slnovrat, nezabudnuteľné vystúpenia tam mal Juro Bindzár, Sklo a desiatky ďalších. Ba objavili sa speváci aj z východu, z Ruska. V tom čase sa uchytili na folkovej scéne mnohí noví národní umelci. Nie, nedostali ten titul, ale boli to národniari - mladí ľudia oddaní svojej krajine. Vyrástli tu, témy si brali z tejto zeme, z jej stromov, slnka, vody, zvierat a najmä ľudí. Tuším to bolo rok pred Novembrom... Sklo spievalo pieseň Vy páni zemani, my sme vaši poddaní - a diváci sa postavili a spievali so Sklom! Vždy keď si spomeniem na tie valašky, ktoré sme držali v hrsti, verím v ľud tejto malej krajiny... Asi to bude tá viera v lepšie časy, v krásno, ktoré naše pramatere vkladajú do našich kočíkov.
Do Hrušova sa na Hontiansku parádu každoročne prihrnie desaťnásobne viac ľudí ako je obyvateľov obce. Tohtoročný regionálny festival Honťanov bol opäť čistučký, všetko voňalo, alebo aspoň zaváňalo ľudovou tvorbou, šikovnosťou, elánom a krásou. Neveríte? Hľadajte. Tak ako ten mladý Američan. Zastavte sa u múdrych tetiek v podhorských chalupách, či domoch. Skúste chvíľu počúvať a potom napíšete nie referát, článok, ale možno pesničku alebo báseň. Lebo verte tomuto: naše pramene ešte nevyschli. Viem to, pretože mnohí z nás z nich pijú. A som rád, keď sa pri studničke pozriem okolo seba. a vidím veľa mladých tvárí... To je to bohatstvo, ktoré sa nedá kupovať. A myslí si, že je to to čo by malo dostať širší priestor vo výchove, v kluboch, domoch mládeže...

Reakcia na komentár
"Ideme po stopách predkov"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.