hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 01. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPápež nie je Boh

Tomáš Horkay

Návšteva Jána Pavla II. v Bratislave priniesla aký-taký úžitok aj mne. Keďže sídlo apoštolskej nunciatúry sa nachádza vo veľmi tesnej blízkosti strednej školy, ktorá je mojím pracoviskom, na piatok 12. septembra 2003 sme všetci dostali riaditeľské voľno. Vďaka akémusi Božiemu daru môžem tak v povznesenej pohode sledovať priebeh svätootcovského programu v Banskej Bystrici, začiatok tejto nepochybne veľkolepej, cyklickej udalosti – tretej pápežovej návštevy na Slovensku.

(11. 09. 2003)Linka na dnesPat Devine

Pat Devine prednáša ekonómiu na Manchesterskej univerzite. Vytvoril vlastný model nekapitalistickej a zároveň nesovietskej ekonomiky, opísaný v knihe Democracy and Economic Planning (Demokracia a ekonomické plánovanie). Vo všeobecnosti sa zaoberá kritikou teórií „trhového socializmu", participatívnymi modelmi rozhodovania, snahou spojiť „zelenú" a „červenú" politickú ekonómiu a teóriou podnikania.


Komentáre
k článku: Výzva „sociálního“ v sociální demokracii
(zo dňa 27.05.2005, autor článku: Erik Olin Wright)

Komentár zo dňa: 14.09.2005 22:37:11
Autor: Peter (kminba@post.sk)
Titulok:
Klobúk skladím v úcte dolu z hlavy. Ak som tvrdil po roku 1990, že obnova myšlienok o socializme príde tentoraz zo Západu, sám som prekvapený jasnosťou formulácií a presnosťou odpovedí, s ktorými sa viem stotožniť.

Práve v postsocialistických krajinách a i teda na Slovensku sa ukazuje, aký je reálny, teda tu vytvorený kapitalizmus vlastne spoločensky bezmocný a koľko potrebuje pre svoju dominanciu manipulácie a donucovania.

Skutočne súhlasím, že moc globalizácie a globálneho kapitalizmu sa preháňa. Je to skôr vyčíňanie živlov ako zámer a už sa to dávno vymklo z rúk tým, čo si od toho niečo sľubovali.

Práve v súčasnosti je pojem socializmu ako výrazu snadvlády spoločenskej moci nad ekonomikou príťažlivý - pretože nové generácie vidia zúfalstvo bezmocných mocných - nielen verejných šiniteľov, ale aj bežných občanov a narastá z podvedomia sa derúci pocit, že "toto nechceme", lenže nielen jednotlivec, ale ani inštitúcie nemajú nadvládu nad ekonomikou, ktorá sa rúti smerom od verejných cieľov a od spoločenských princípov spolužitia.

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.