hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

27. 09. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuVýznam Huga Cháveza

Tariq Ali

Účasť na nedeľnom referende vo Venezuele bola obrovská. Hlasovalo 94,9 percenta voličov. Venezuela vo svojej novej ústave umožňuje občanom právo odvolať prezidenta ešte pred skončením jeho/jej volebného obdobia. Žiadna západná demokracia toto právo ani v písanej, ani nepísanej ústave nemá. Chávezovo víťazstvo bude mať dôsledky ďaleko za hranicami Venezuely. Je triumfom chudobných nad bohatými a je poučením, ktoré by si mali Lula v Brazílii a Kirchner v Argentíne dobre všimnúť. Rozhodujúci bol nie James Carter, ale Fidel Castro, ktorý Chávezovi radil, aby referendum usporiadal. Chávez prejavil svoju dôveru v ľudí tým, že im vložil moc do rúk, a oni sa mu za to štedro odvďačili. Opozícia sa spochybňovaním výsledkov iba sama zdiskredituje.

(18. 08. 2004)Linka na dnesLeft Business Observer

V podstate vlastne samizdat podobného razenia, ako vyššie uvedený mesačník. Vydáva Doug Henwood, ktorý od štúdia anglickej literatúry prešiel postupne až k marxistickej ekonómii. Zatuchnutosť minulého režimu tu však nenájdete - časopis je písaný veľmi živým, duchaplným jazykom a jeho obsah je rovnako kvalitný - šéfredaktor je zbehlý v celej súčasnej ekonomickej vede.


Komentáre
k článku: Bľakot a bes
(zo dňa 16.03.2005, autor článku: Gabriela Rothmayerová)

Komentár zo dňa: 21.03.2005 11:07:57
Autor: Viliam Búr (alexander2000@post.sk)
Titulok: Re: Re: Picasso
Vychádzal som z predstavy, že by verejnoprávne médiá existovali v čase, keď bol Picasso novým autorom. Inými slovami, keď bol ešte začínajúcim neuznávaným autorom.

Verejnoprávne médium môže mať za úlohu vychovávať, vzdelávať a kultivovať, ale moja výhrada sa týkala toho, či by práve takéhoto Picassa považovali za súčasť "výchovy, vzdelávania a kultivácie", alebo naopak za brak, ktorý je s výchovou atď skôr v rozpore, a preto by malo byť poslaním verejnoprávnej televízie takéto veci nevysielať.

Dnes nevieme odhadnúť (myslím si), aké veci budú o sto-dvesto rokov považované za najvýznamnejšie kultúrne činy našej doby. Možno je to niečo, čím dnes pohŕdame - a teraz nemyslím len, čím pohŕda biznis, ale čím pohŕdajú literárni kritici a iní ľudia v tejto oblasti sa hlasno vyjadrujúci. Možno by teda takéto veci verejnoprávna televízia odmietla práve s argumentom, že nemajú nič spoločné s výchovou a vzdelávaním, a teda by nemali zaberať miesto vo verejnoprávnom éteri.

Reakcia na komentár
"Re: Re: Picasso"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.