hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

12. 08. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuSocializmus -
aký, ktorý, čí? (I. - II.)

Michal Polák

Keď tak okolo deviatej večer šliapem do pedálov, vracajúc sa studenou londýnskou tmou zo školy domov, často ich vídam. Skupinky ľudí, je ich vždy aspoň zo šesťdesiat, postávajú okolo dodávok a v rukách držia plastikové kelímky. Tie dodávky im zabezpečujú možno jediné teplé jedlo, ktoré sa im toho dňa dostalo. Bezdomovci, ale i ľudia, ktorých skromné príjmy tiež nútia spoľahnúť sa na pojazdné vývarovne. Aj preto na svojich nočných jazdách často uvažujem o tom, čo je to vlastne ten socializmus.

(01. 01. 2001)Linka na dnes4D - Dnešek, diskuze, dokumenty, demokracie

Stránka, ktorá si kladie za cieľ „seznamovat veřejnost se vším, co neschválily prádelny mozků" - s informáciami, ktoré nie sú v záujme vydavateľov, inzerentov a vlastníkov, či nie sú napriek svojej dôležitosti informáciami „masovej spotreby". Zaoberá sa aktuálnymi otázkami českej politiky z príjemne nezaťaženej perspektívy.


Komentáre
k článku: České přijetí frankfurtské školy
(zo dňa 04.02.2005, autor článku: Pavel Siostrzonek)

Komentár zo dňa: 30.07.2005 13:30:44
Autor: John Modry (trans_dyalektika@centrum.cz)
Titulok: Marx concept of man
Nedávno jsem četl znamenitou publikaci, potažmo výmluvnou rehabilitaci autentického Marxe. Fromm mne opět příjemně překvapil. Definitivně jsem uchopil jeho návrh(pro mne do té doby velmi podivný) na syntézu psychoanalysy a marxismu v nezkomolené podobě. O své návrhy jsem se podělil s jedním psychoanalytikem. Jinak bych chtěl ocenit web.stránku www.sok.bz. Fromm kdysi v jednom rozhovoru artikuloval, že považuje splynutí hlubinné metody a marxovy filosofie nejen za možné, nýbrž přímo za nutné. S nesmírným úžasem a nadšením mu k tomu přitakávám. Hegel nebyl pouze velkolepý filosof, ale i epochální psycholog. Stělesňoval myslitele, jenž předstihnul své myšlení. Stal se anticipátorem základů psychoanalytického procesu, který odhaluje kořeny naší dichtomické existence.

Reakcia na komentár
"Marx concept of man"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.