hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 08. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuMilujem vás, pani knihovníčka

Kurt Vonnegut

Videl som, tak ako pravdepodobne väčšina z vás, Fahrenheit 9/11 Michaela Moora. Jeho názov je paródiou názvu veľkého sci-fi románu Raya Bradburyho, Fahrenheit 451. Táto teplota, 451° Fahrenheita, je mimochodom bodom, pri ktorom vzbĺkne papier, z ktorého sa knihy skladajú. Hrdinom Bradburyho románu je obecný zamestnanec, ktorého prácou je páliť knihy.

(20. 08. 2004)Linka na dnesPost Keynesian Thought Internet Archive

Vydaním Všeobecnej teórie zamestnanosti, úroku a peňazí sa v tridsiatych rokoch začala nová éra ekonómie, známa pod menom „keynesiánska revolúcia". Tak ako každá revolúcia, aj táto sa dočkala zvratu, či skrotenia, v podobe konvenčného modelu známeho ako IS-LM, ktorý sa napokon stal obeťou monetarizmu a „novej klasickej ekonómie". Post-keynesiáni nemajú s týmto stredoprúdovým vývojom veľa spoločného. Sú pokračovateľmi pôvodných myšlienok, ktoré zároveň s Keynesom objavil aj Poliak Michal Kalecki, ďalej diela „sekery na všetky ortodoxie" Joan Robinsonovej a obnovy ricadiánskeho projektu Piera Sraffu.


Komentáre
k článku: Náš súdruh
George Orwell
(zo dňa 02.02.2000, autor článku: Michal Polák)

Komentár zo dňa: 24.03.2006 15:13:08
Autor: Fading_reality (stigma_adrie@hotmail.com)
Titulok:
Neviem, myslím, že každopádne toto dielo može mať aj viacero významov. Či poukazoval iba na svoju osobnú vnútornú neslobodu, tým by som si nebola až taká istá. Je jasné, že Orwell bol určite veľmi vnímavý človek a každopádne poďla mňa v tomto románe vyjadril fakt ako to všetko dokonale chodí. Opísal proste totalitu, ako by mal fungovať dokonalý systém, aj keď by som tiež nepovedala, že opisuje iba komunizmus. Hlavná idea sedí na všetky snahy získania totality. Na to je potrebné ľudí okracovať o vedomie (aj vedenie) a vyvolávať v nich strach...davová psychóza, brainwashing atď. Winston tým, že romýšlal či niečo niekedy nebolo inak bol proste chyba, ktorá musela byť odstránená. A na dôkaz ukážky sily zomrel takým spôsobom akým zomrel, s tým, že si "uvedomil" svojej "chyby", ako vôbec mohol niekedy nemilovať VB... Krásna ukážka toho ako sa dá človeku ukradnúť duša. 2+2=5...
Stačí sa len pozrieť okolo seba... :(

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.