hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

11. 08. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuTisíc a jedna vojna

Ulrich Landurner

Na návšteve u staronového policajného šéfa v Al Sadúne v srdci Bagdadu: Policajný plukovník Awan je pyšný muž. To, ako komanduje svojich podriadených, to, ako na vás pozerá z výšky, hoci sám príliš vysoký nie je - takéto umenie ovláda len muž, ktorý si sám seba cení viac, ako všetkých ostatných.

(07. 10. 2003)Linka na dnesRifondazione comunista

Je až bolestne neuveriteľné, že talianska Strana komunistickej obnovy a naša KSS patria do tej istej politickej „rodiny" - ale koniec koncov, aj ku kresťanstvu sa hlásia na jednej strane bosonohí latinskoamerickí kňazi žijúci v chudobe a s chudobou a na druhej strane zase fašistickí pohrobkovia Hlinkovej gardy... Partito rifondazione comunista skutočne nie je komunistickou stranou na ten štýl, na aký sme u nás zvyknutí. Je jednou z najdôležitejších predstaviteliek „tretej ľavice" (t. j. ani sociálnodemokratickej, ani starokomunistickej) - a možno-možno dokonca jednou z lastovičiek ľudskejšej budúcnosti... Uvidíme.


Komentáre
k článku: Falošný tón
chválospevov na pápeža
(zo dňa 21.10.2003, autor článku: Polly Toynbeeová)

Komentár zo dňa: 21.08.2004 20:36:53
Autor: (@)
Titulok:
Zdá sa, že namáte Svätého Otca príliš v obľube. Chcem vám len pripomenúť, že citované články, ktoré tu spomínate pravdepodobne písali ľudia, ktorí by Svätú Cirkev najradšej zniesli zo sveta.
Hovoria o tom, že Cirkevné učenie je zastaralé a zbytočné.
No ja viem o nejednom prípade, keď si ľudia chceli vytvoriť "raj" na Zemi-bez Boha. Všetky padli, stačí spomenúť Francúzsku revolúciu, ktorá síce zvrhla zločinecký aristokratický režim, ale sama bola veľkou a neľudskou masakrou, kde za obeť padli tisíce nevinných ľudí, a aj sami revolucinári.Nakoniec sa aj tak k moci dostal ďalší panovník-Napoleon. Ďalším neslávnym režimom bol komunizmus. Lenin, ktorý sa snažil Marxove idey aplikovať na dobu, na ktorú sa vôbec nevzťahovali. Toto "spracovanie a praktizovanie" týchto idelógii. Spôsobili, že milióny ľudí zomreli a tento "raj na Zemi" sa nepodarilo znovu vytvoriť. Ešte spomeniem fašizmus, ktorý sa snažil vytvoriť ideálne podmienky síce len pre jednu "čistú" rasu, ale aj tak-bez Boha. Niekoľko desaťročí čo vznikol bola však vláda, čo ho vytvorila porazená. A aby bol repertoár úplny, nedá mi to spomenúť dnešný konzmný štýl, ktorý je tiež "bez Boha." Postupne sa však v krajinách, kde sa rozmáha dochádza k totálnemu úpadku morálky a ľudia "volajú" po duchovne, čo dáva priestor rôznym samozvaním učiteľom a "guruom", ktorý z ľudí za svoje učenie ťahajú peniaze. Bohatý svet bez morálnych zásad nemôže pomôcť ani zabrániť vojne, takej, ako bola v Iraku.
Všetky tieto "izmy",ako vznikli, tak aj zanikli a budú vznikať a zanikať... A Cirkev? Tá tu je Dvetisíc rokov, napriek všetkému.
Cirkev je často kritizovaná, za to, že údajne vnucuje svoje učenie iným. To je výmysel, pretože Cirkev, čo akoby chcela, nemôže nikomu nič nanútiť, pretože na to nemá prostriedky. Môžu to urobiť, len predstavitelia štátov, ktorí v spolupráci s Cirkvou zavádza náboženskú výchovu na školách, ale veď existuje aj alternatíva pre tých, čo nepatria k Cirkvi-Etická výchova.
Cirkev a pápež, boli vždy kritizovaní a aj budú-to je ich"známka pravosti". Kritizovaní sú často za vymyslené aféri, ktoré vymýšľajú všelijakí ľudia... A pokiaľ ide o aféri typu "pedofília kňazov" ide o zlyhanie jednotlivých kňazov a to, že sa z toho obviňuje Cirkev, je len výsledkom toho, že média to všetko zveličujú. Zostávajú však tisíce iných, ktorí takí nie sú.
ďalší hovorí: "Boha hej, ale Cirkev nie!" Neberiem mu jeho názo
r. Ale zostáva pripomenúť, že nebyť kresťanstva, dodnes sa klaniame sochám a bojujeme prtoi sebe. Možno by sme tu už ani neboli. Netvrdím, že kresťanstvo, môže úplne odstrániť zlo spomedzi ľudí, ale mnohému zlu zabránilo. Stačí spomenúť to, ako Pius XII. za druhej svetovej vojny pomáhal židom, alebo ako misionári pomáhajú tisícom chudobných v celom svete. A vlastne aj všetky morálne zásady dneška vychádzajú z kresťanstva.
Pápež je "konzervatívny",ale, keby taký nebol, môže si vieru hocikto hocikedy upraviť. Myslím, že toľko stačí povedať. Na záver vám chcem pripomenúť, že si vás veľmi vážim, ako ľudí.

P.S.:Ospravedňujem sa za vzniknuté preklapy, vzhľadom na to, že tento komentár som písal veľmi rýchlo.

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.